Olympiáda 2012

25. února 2012 v 16:06 | CaT |  Jewerly

BEZpečnost na OH 2012 v Londýně

Olympijské hry, které se v Londýně uskuteční v červenci a srpnu, jsou podle britských expertů spojeny s vysokým bezpečnostním rizikem. Podle vlády bude během her vyhlášen "naléhavý stupeň ohrožení," což znamená, že teroristický útok je vysoce pravděpodobný.
O celkovém počtu lidí, kteří se budou na zajištění bezpečnosti her podílet, britské úřady ještě nemají jasno. Místní policie považuje za věc prestiže, že sama zvládne zajištění bezpečnosti pro sportovce i návštěvníky olympiády.
Hlavní břemeno odpovědnosti policisté nepochybně ponesou, ale na řadě míst budou nasazeni dobrovolníci, tisíce zaměstnanců soukromých bezpečnostních agentur i příslušníci armády. Dobrovolní pomocníci budou podle policie hlavně obsluhovat bezpečnostní rámy při vstupu do olympijské vesnice. Na exponovanějších místech má být rozmístěno 10.000 pracovníků soukromých bezpečnostních agentur. Podle odborníků ale tento počet zjevně nebude stačit, povolán bude muset být nejméně dvojnásobek.
Armáda bude použita k ostraze některých specializovaných sportovišť, například plavebního kanálu pro olympijskou regatu. Britský ministr obrany Philip Hammond prohlásil, že ozbrojené síly jsou připraveny zajistit bezpečnost


V Londýně nadšení z OH zatím chybí...


Hodiny na Trafalgarském náměstí, které odpočítávají čas do začátku letní olympiády v Londýně, jsou zatím spíš atrakcí pro turisty než symbolem blížícího se sportovního svátku. Pro obyvatele britské metropole je totiž zejména připomínkou ekonomické zátěže a dopravních problémů, které hry městu přinesou.
Život v Londýně a cesta metrem je komplikovaná už teď. Až sem přijedou miliony turistů, bude to nemožné. Obyvatelé metropole se obávají, že Londýn se během her zastaví. Lístky na sportoviště jsou navíc drahé a nejsou k sehnání. Lidé se zlobí, že se utrácí miliony liber za budovy a stadiony, ale ve školách se sport ani zdravý životní styl nepropagují.
Organizace olympiády zatím Britům příliš důvodů k radosti nedala. Finanční náklady se oproti původním propočtům více než ztrojnásobily na 9,3 miliardy liber.
Organizační tým ale kontruje názorem, že olympiáda v Londýně nebyla dlouhých 64 let, takže to může být jediná šance v životě ji zažít. Podle lidí v něm by si to lidé měli uvědomit a užít si to.
Sázkové kanceláře řeší, kdo při slavnostním ceremoniálu zapálí olympijský oheň. Organizační výbor musí zařídit vybavení olympijské vesnice. Pro 2800 bytů potřebuje 16 tisíc postelí, devět tisíc skříní, 170 tisíc věšáků na oblečení, 11 tisíc sedaček a mimo jiné i pět tisíc záchodových štětek.

Olympijské hry bez podvodného sázení?

Ve sportu se dnes točí velké peníze, a olympijské hry , navzdory olympijským myšlenkám, nejsou výjimkou. Olympiáda v Londýně bude bezpochyby sportovní událostí roku 2012, a upírají se k ní zraky nejen sportovních fanoušků, ale i nelegálních sázkařů.

Své o tom více mezinárodní fotbalová federace FIFA, která se interní cestou přičinila o odhalení podezřelých sázek při přátelských fotbalových utkáních . Expemplárním případem se stalo utkání mezi Nigerií a Argentinou . FIFA totiž zjistila, že za stavu 4-0 pro Nigerii přijaly sázkové kanceláře velké množství vsazených prostředků na to, že Argentina vstřelí branku. A "překvapivě" se to Argentincům v 98.minutě podařilo , ačkoli nastaveno bylo pouze pět minut. V kuloárech se šuškalo, že to dopadlo ještě dobře - rozhodčí by prý byl schopen utkání prodloužit ještě déle.
Fakt, že FIFA byla tento sporný výsledek schopná odhalit, není náhodný. Cíle, které fotbalová asociace sleduje, se shoduje se zájmy sázkových kanceláří. Fair play hru má FIFA ve svém mottu, a i sázkovým společnostem se hodí nijak neovlivňovaný konečný výsledek. Sázkařská mafie dokáže díky online sázení vydělat značné výhry právě na sázkových kancelářích - a tak spolupráce se přímo nabízí.

Velké sázkové kanceláře, poskytující tipy na sázení, se sportovními svazy spolupracují, a s velkou pravděpodobností jim poskytli technologii, která umožňuje sledování utkání i sázek v reálném čase. V tisku proběhla zpráva, že společnost Betfair poskytla více než 40 sportovním svazům svůj systém Betmon, který umožňuje sledovat průběh sázek konkrétních sportovních akcí, a vyhodnocovat neobvyklá chování sázkařů . Betfair jako velká sázková kancelář problém vnímá velmi intenzivně, a první spolupráci formou pracovního memoranda navázal se sportovními svazy již v roce 2003.

Na nelegální formy sázek se připravuje i Mezinárodní olympijský výbor - olympiáda v Londýně bude velkým tahákem pro sázkaře i sázkařskou mafii. Podle předsedy MOV Rogge sledoval olympijský výbor hry v Pekingu 2008 i ve Vancouveru 2010 , a bez známek nelegálních sázek. Předseda Rogge by byl rád, kdyby tomu zůstalo i u olympiády v Londýně 2012 , a na sledování her se v Londýně pilně připravují. Lze jim jen přát, abych systém, který na hrách bude sázkaře hlídat, bude opravdu funkční, a neovlivní hlavní sportovní svátek příští sezony.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama